Nawigacja

Dokumenty szkoły

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny

SZKOLNY PROGRAM

WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO

W WYSZYNACH KOŚCIELNYCH

na lata 2017/2020

 

Spis treści

 

I. Podstawa prawna

II. Wstęp

III. Sylwetka absolwenta szkoły

IV. Uczestnicy programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły.

V. Cele główne wychowania i profilaktyki

VI. Zadania wychowawczo - profilaktyczne szkoły, cele szczegółowe, formy realizacji

VII. Treści programowe

   - Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji w klasach I-III;

   - Treści wychowawczo – profilaktyczne do realizacji podczas godzin do dyspozycji

    wychowawcy klasowego;

   - Treści dotyczące obszarów wychowania i profilaktyki zawarte w podstawie programowej

    przedmiotów  kształcenia ogólnego w szkole podstawowej;

   - Harmonogram imprez i uroczystości szkolnych;  

VIII. Ewaluacja

IX. Ustalenia końcowe

Załączniki do programu:

1. Analiza ankiet dla rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych diagnozujących sytuację wychowawczo - profilaktyczną szkoły.

2. Procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych w szkole.

 

 

 

   

             I. Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r., poz. 59)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów                                           z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. z 2017 r., poz. 356).
  • Ustawa o systemie oświaty z dnia 7.09.1991 r. (Dz. U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572         z późn. zmianami)- art.54 ust.2 pkt 1.
  • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej art. 48 ust. 1, art. 54 ust. 3-4, art. 70 ust. 1.
  • Program polityki prorodzinnej państwa z dnia 17.11.1998 r.
  • Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. Nr 120, poz. 526,                    z późn. zm., art. 33 ).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół. (Dz. U.                      z 2001r., Nr 61 poz. 624 i Dz. U. z 2002r. Nr 10, poz. 96 oraz Dz. U. z 2003r. Nr 146,

poz. 1416, z późn. zm.).

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 sierpnia 1999 r.                 w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy            o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach                          i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. z 1999 r. Nr 67, z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie sposobu organizowania i prowadzenia działalności w zakresie promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym (Dz. U. Nr 112, poz. 537).
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości                                   i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 i ost. zm. z 25 czerwca 2002 r. Dz. U. Nr 84, poz. 763).
  • Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 maja 1998 r. w sprawie przeciwdziałania i zwalczania zjawisk patologicznych wśród nieletnich.
  • Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r. w sprawie opracowania rządowego programu zapobiegania i eliminowania zjawiska wykorzystania seksualnego nieletnich (Monitor Polski Nr 50 poz. 476).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2003 r.          w sprawie szczególnych form działalności wychowawczej i zapobiegawczej wśród dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem (Dz. U. Nr 26, poz. 226).
  • Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535).
  • Ustawa z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. Nr 10, poz. 55).
  • Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2010 r. Nr 33, poz. 178, z późn. zm.).
  • Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z

2005 r. Nr 180, poz. 1493, z późn. zm.)

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2013 r., poz. 532).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r., ze zmianami z 14 maja 2014 oraz 26 czerwca 2016 w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. 2012 Nr 0, poz. 977).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz. U., poz. 1113).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.
  • Statut Szkoły (ewaluowany na bieżąco zgodnie z rozporządzeniami MEN).

 

II. Wstęp  

 

            Funkcjonowanie naszej szkoły opieramy na zgodnym współistnieniu i współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników niepedagogicznych. Podstawą naszego działania jest rzetelne przekazywanie wiedzy i kształcenie umiejętności. Szanujemy prawo każdego człowieka do odmienności poglądów, oryginalności, kreatywnego myślenia. Celem wychowania jest wszechstronny rozwój osobowy ucznia wykazującego się twórczą postawą, umiejętnością komunikowania się na drodze do rozpoznawania wartości moralnych, dokonywania wyborów i osiągania sukcesów, wrażliwego na potrzeby innych ludzi.

Cele kształcenia ogólnego:

- wprowadzenie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu, szacunku do tradycji, wskazywania wzorców postępowania i budowania relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia;

- wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej;

- formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;

- rozwijanie kompetencji takich jak, kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość;

- rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania;

- ukazywanie wartości wiedzy jako podstawy do rozwoju umiejętności;

- rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki;

- wyposażenie uczniów w taki zasób wiadomości oraz kształtowanie takich umiejętności, które pozwalają w sposób bardziej dojrzały i uporządkowany rozumieć świat;

- wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji;

- wszechstronny rozwój osobowy ucznia poprzez pogłębianie wiedzy oraz zaspokajanie i rozbudzanie jego naturalnej ciekawości poznawczej;

- kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość;

- zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy;

- ukierunkowanie ucznia ku wartościom, które są kluczowym celem szkoły.

            Elementem niezbędnym i kluczowym w budowaniu Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły było ustalenie wartości najważniejszych dla naszej społeczności szkolnej. Wartości, jakimi się kierujemy to:

- szacunek,

- uczciwość,

- tolerancja,

- zdrowie,

- rodzina,

- dobro,

- patriotyzm,

- odpowiedzialność,

- przyjaźń,

- bezpieczeństwo,

- poczucie własnej godności.

Umiejętności, które  zdaniem rodziców i nauczycieli, są najważniejsze dla naszych dzieci w ich dalszej nauce i pracy to:

 - przyjmowanie odpowiedzialności za swoje postępowanie i dalszą naukę;

 - współdziałanie w zespole;

 - rozwijanie własnych zainteresowań i uzdolnień;

 - poprawne posługiwanie się językiem polskim, sprawne posługiwanie się językiem obcym.

            Pierwszymi wychowawcami swoich dzieci są rodzice. Nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka, żyje nie tylko z drugim, ale i dla drugich.

            Wychowanie to proces wspomagania człowieka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

 

            Profilaktyka to proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie                      i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

Profilaktyka powinna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.

 

            Program Wychowawczo - Profilaktyczny szkoły dostosowany jest do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb naszego środowiska lokalnego i obejmuje wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym i profilaktycznym.

Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów, pedagogiem i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

 

Przy opracowaniu programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły uwzględniono:

  • obowiązujące akty prawne;
  • dotychczasowe doświadczenia szkoły;
  • przeprowadzone badania (ankiety) wśród rodziców, uczniów, nauczycieli                                i pracowników niepedagogicznych na temat znaczenia zdrowia, klimatu społecznego w szkole;

Analiza ankiet stanowi załącznik nr 1 do Programu Wychowawczo - Profilaktycznego Szkoły

III. Sylwetka absolwenta szkoły

 

         Celem szkoły jest wykształcenie i wychowanie absolwenta, który doskonale funkcjonuje w swoim najbliższym otoczeniu. Pozytywnie patrzy na otaczający go świat, siebie i innych ludzi. Traktuje naukę jako coś oczywistego, choć nie uczy się wszystkiego bezkrytycznie. Ma zainteresowania, które rozwija w wolnym czasie.

Chcemy, aby absolwent naszej szkoły był:

a) świadomy swojej tożsamości narodowej i europejskiej. Szanuje symbole narodowe, język ojczysty i tradycje własnego kraju.

b) ciekawy świata, kreatywny, uczący się języków obcych. Gromadzi wiadomości, korzysta z różnych źródeł, umiejętnie i bezpiecznie korzysta z technologii informatycznych.

c) otwarty. Korzysta z możliwości, jakie stwarza dom, szkoła oraz środowisko lokalne. Rozumie ograniczenia wynikające z jego wieku. Nawiązuje dialog, prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych.  Jest komunikatywny, potrafi działać w grupie zgodnie z obowiązującymi zasadami.

d) odpowiedzialny i punktualny. Cieszy się ze swoich sukcesów. Akceptuje porażki, szuka możliwości ich przezwyciężenia. Stara się przewidzieć skutki swoich działań i wynikające z nich konsekwencje. Dba o swój wygląd zewnętrzny i higienę osobistą.

e)  prawy. Rozróżnia dobre i złe postępowanie w oparciu o system wartości i zasady kulturalnego zachowania obowiązujące w jego otoczeniu. Panuje nad swoimi emocjami. W swoim zachowaniu kieruje się dobrymi intencjami. Szanuje własność osobistą i cudzą.

f) tolerancyjny. Rozumie, że różnice między ludźmi są czymś naturalnym. Dostrzega różnice kulturowe, rasowe i religijne i je akceptuje. Stara się dostrzegać w każdym człowieku pozytywne cechy.

g)  rozważny. Zna zagrożenia związane ze zdrowiem i życiem. Potrafi zareagować właściwie w sytuacjach niebezpiecznych adekwatnie do swojego wieku. Potrafi zwrócić się o pomoc do swojego otoczenia.

h)  krytyczny. Ma swoje zdanie, które potrafi uzasadnić i przedstawiać w dyskusji.

i)   wrażliwy. Dostrzega potrzeby własne i innych ludzi. Potrafi wyrazić własne uczucia. Jest asertywny.

j)   posiada świadomość ekologiczną. Dostrzega wpływ działalności człowieka                              na środowisko przyrodnicze.  Jest wrażliwy na otaczającą przyrodę.

k)  sprawny fizycznie. Dostrzega potrzebę aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia.

 

 

IV. Uczestnicy programu wychowawczo - profilaktycznego szkoły.

 

            Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy programu:

 

Rodzice:

  • mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;
  • znają i akceptują program wychowawczy proponowany przez szkołę;
  • wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa;
  • wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;
  • aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;
  • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;

 

Wychowawcy klas:

  • dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie;
  • wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;
  • prowadzą dokumentację nauczania;
  • opracowują i realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny;
  • koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym;
  • dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;
  • podejmują działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów;
  • wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;
  • informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  • integrują i kierują zespołem klasowym;
  • wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania uczniów;
  • wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;
  • promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów;
  • inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji;
  • współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;
  • współpracują z rodzicami; włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;
  • współpracują z dyrekcją szkoły, pedagogiem współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądami rodzinnymi;

 

Nauczyciele:

  • oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;
  • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;
  • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz                   o przejawianych zdolnościach;
  • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny uczniów, ich zdolności i zainteresowania;
  • inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;
  • kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;
  • reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;
  • dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy wszystkich uczniów;  
  • wspólnie z pedagogiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;
  • współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą, kompetencją i postawą;
  • proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;
  • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;
  • współpracują z pedagogiem szkolnym w zakresie diagnozy  indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów.

 

Uczniowie, Samorząd Uczniowski:

  • przestrzegają regulaminów obowiązujących w szkole;
  • współorganizują imprezy i akcje szkolne;
  • znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;
  • akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, wydają opinie w przypadku przyznawanych kar zgodnie ze Statutem Szkoły;
  • współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;
  • kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;
  • prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;
  • mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;
  • uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny);

 

Pedagog szkolny:

  • prowadzi badania i działania diagnostyczne wśród  uczniów, w tym diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
  • diagnozuje sytuację wychowawczą w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
  • udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich                            do rozpoznanych potrzeb;
  • podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci;
  • minimalizuje skutki zaburzeń rozwojowych, zapobiega zaburzeniom zachowania oraz inicjuje różne formy pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;
  • inicjuje i prowadzi działania mediacyjne i interwencyjne w sytuacjach kryzysowych;
  • pomaga rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
  • wspiera nauczycieli i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

V. Cele główne wychowania i profilaktyki

  1. Kształtowanie postawy dialogu, umiejętności słuchania innych i rozumienia ich poglądów, umacnianie poczucia tożsamości narodowej, przynależności do społeczności szkolnej, lokalnej i regionalnej, świadomości swoich praw i obowiązków.
  1. Wskazywanie zagrożeń bezpieczeństwa i zdrowia oraz skutków uzależnień, uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia. Zapobieganie zachowaniom agresywnym. Uczenie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami.
  1. Propagowanie szacunku dla dobra wspólnego, przygotowanie do życia w grupie rówieśniczej, rodzinie, w społeczności lokalnej i państwie. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, tworzenia pozytywnych i satysfakcjonujących relacji międzyludzkich.
  1.  Wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowości, dociekliwości poznawczej, użyteczności wiedzy i umiejętności zdobytych na danym etapie edukacji.
  1. Przygotowanie do odbioru dóbr kultury i sztuki, szanowanie dorobku narodowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości europejskie.
  1. Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Propagowanie zdrowego stylu życia.

 

VI. ZADANIA WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNE SZKOŁY,

CELE SZCZEGÓŁOWE, FORMY REALIZACJI

 

KSZTAŁTOWANIE POZYTYWNYCH POSTAW SPOŁECZNYCH I PROMOWANIE BEZPIECZNYCH ZACHOWAŃ

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy i sposoby realizacji

I.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego

 uczestnictwa w życiu społecznym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Rozwijanie samorządności uczniów.

Uczenie zasad demokracji.

 

 

2. Rozwijanie tolerancji wobec innych.

Kształtowanie właściwych postaw w stosunku do osób niepełnosprawnych, starszych

 i odmiennych kulturowo.

 

 

 

 

 

3. Poznanie i respektowanie praw i obowiązków ucznia.

 

 

4. Rozwijanie zainteresowań uczniów, rozbudzanie pasji.

 

5. Udział uczniów w konkursach, zawodach sportowych i innych formach prezentacji własnych umiejętności, wiedzy.

 

6. Kształtowanie umiejętności refleksyjnego, celowego korzystania z elektronicznych nośników informacji- Internet, gry komputerowe, telewizja.

 

7. Uczestnictwo w organizacji uroczystości szkolnych, imprez itp.

 

8. Udział uczniów w akcjach organizowanych przez szkołę, w tym akcjach charytatywnych.

 

9. Kształtowanie umiejętności bycia członkiem zespołu klasowego, szkolnego.

 

10. Organizowanie czasu wolnego.

 

11. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych uczniów.

 

12. Wyzwalanie aktywności pozalekcyjnej uczniów.

 

 

 

 

 

Udział w pracach Samorządu Szkolnego i klasowego.

Udział uczniów w procesie planowania pracy klasy, szkoły.

 

Udział w uroczystościach szkolnych. Reprezentowanie szkoły w czasie uroczystości lokalnych. Spotkanie z seniorami z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Organizowanie pomocy dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych w formie wolontariatu.

 

Zapoznanie i przypominanie praw i obowiązków ucznia, zapisów w   Statucie Szkoły, regulaminów.

 

Zachęcanie uczniów do oglądania sztuk teatralnych, koncertów, wystaw.

Udział w konkursach, zawodach sportowych. Prezentacja wyników konkursów na apelu, na gazetkach szkolnych.

 

Lekcje z wychowawcami, pedagogiem, policjantem.             Gazetki tematyczne, konkursy.

 

 

 

 

Imprezy integracyjne, akcje, uroczystości, wyjazdy itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkursy i akcje czytelnicze. Prezentowanie najciekawszych pozycji czytelniczych dla dzieci.

 

Podkreślenie znaczenia twórczych postaw oraz działalności dodatkowej na rzecz środowiska, szkoły.

 

 

 

 

 

II.

Dążenie do uzyskania

wysokiego poziomu kultury osobistej.

 

1. Budowanie systemu wartości- przygotowanie do rozpoznawania podstawowych wartości.

 

2. Wpajanie szacunku i tolerancji do odmiennych poglądów, ludzi, religii.

 

3. Wdrażanie do uważnego słuchania, rozmawiania, zawierania kompromisów.

 

4. Egzekwowanie właściwego zachowania uczniów wobec osób dorosłych, rówieśników.

 

 

5. Wzmacnianie pozytywnych postaw (postawy prospołeczne i pozytywna komunikacja)

 

6. Zwracanie uwagi na kulturę osobistą, w tym kulturę języka.

 

7. Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne słowa i czyny.

 

8. Praca na rzecz innej osoby, klasy, szkoły.

 

9. Promowanie uczniów za pracę na rzecz klasy, szkoły, środowiska.

 

10. Przekazanie uczniom informacji na temat konieczności poszanowania cudzych dóbr materialnych i osobistych oraz mienia szkoły.

 

11. Ćwiczenie z uczniami prawidłowej reakcji w sytuacjach konfliktowych

 

Udział w akcjach charytatywnych, wolontariacie, rekolekcjach.

 

 

Pogadanki i spotkania z ciekawymi ludźmi.

 

 

Prowadzenie zajęć ukazujących wzorce osobowe, właściwe

zachowania i postawy w literaturze, historii, współczesności.

 

 

 

 

Percepcja wartościowych filmów, sztuk teatralnych, wystaw.

 

 

Lekcje wychowawcze, warsztaty, pogadanki, apele szkolne, przedstawienia, konkursy dotyczące savoir-vivre.

 

 

 

Umieszczanie informacji

Na stronie internetowej szkoły, w gazetce szkolnej, prasie lokalnej.

 

 

Działania mające na celu wykazanie troski o wygląd sal lekcyjnych, korytarzy, otoczenia szkoły.

 

 

Omawianie z uczniami prawidłowego postępowania w trudnych sytuacjach na lekcjach wychowawczych, pogadankach ze specjalistami.

III.

Rozwijanie zachowań asertywnych i empatycznych

 

1. Ćwiczenie prawidłowych postaw i zachowań uczniów w grupie rówieśniczej: uczeń umie uszanować zdanie innych oraz potrafi bronić własnego zdania; uczeń umie powiedzieć nie na niewłaściwe propozycje, dokonuje trafnego wyboru.

 

2. Rozwijanie umiejętności słuchania i zabierania głosu.

 

3. Przeciwdziałanie przejawom niedostosowania społecznego. Przekazanie wiedzy na temat szkodliwego działania używek, narkotyków, również negatywnego oddziaływania nieodpowiedniego towarzystwa.

 

Stawianie uczniów w hipotetycznych sytuacjach wymagających zajęcia określonego stanowiska, pogadanki na lekcjach, prelekcje specjalistów.

Gazetki z ciekawymi informacjami, przedstawienia tematyczne.

 

 

 

 

Realizacja programów profilaktycznych , opieka pedagoga, współpraca z PPP, Sądem dla nieletnich,  Policją itp. Filmy profilaktyczne.

IV.

Integracja działań wychowawczo-profilaktycznych szkoły i rodziców.

 

1. Zapoznanie rodziców z programem wychowawczo-profilaktycznym oraz innymi prawnymi aktami Szkoły.

 

2. Dokładne precyzowanie wymagań stawianych uczniom, dotyczących pożądanych przez Szkołę zachowań, które zapewnią utrzymanie ładu społecznego i bezpieczeństwa uczniów.

 

Egzekwowanie powyższych wymagań.

 

 

 

 

 

3. Uwzględnienie na zebraniach z rodzicami tematów z zakresu wychowania, adekwatnych do problemów klasowych.

 

4. Badanie opinii rodziców odnośnie:

- skuteczności realizowanych zadań edukacyjnych i wychowawczych;

- potrzeb uczniów;

 

5. Włączenie rodziców do pracy przy realizacji zamierzeń wychowawczych:

- udział rodziców w tworzeniu Programu Wychowawczo-Profilaktycznego, Statutu Szkoły oraz innych dokumentów;

- udział w uroczystościach i imprezach szkolnych, klasowych;

- współpraca z rodzicami w planowaniu działań wychowawczych oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dziecka.

 

6. Przekazanie rodzicom informacji na temat praw i obowiązków ucznia.

 

7. Przekazywanie rodzicom informacji na temat metod oddziaływań wychowawczych. Uświadomienie szkodliwości nadopiekuńczej postawy, liberalnego wychowania itp.

 

8. Organizowanie imprez dla rodziców i z udziałem rodziców.

 

 

Na spotkaniach rodziców z wychowawcami klas.

 

 

 

 

Działania pracowników szkoły mające na celu bezpieczeństwo uczniów: dyżury nauczycieli, opracowywanie procedur i reagowanie w sytuacjach trudnych.

Realizacja programu Chronimy Dzieci lub innych programów dotyczących bezpieczeństwa uczniów.

Udział w akcjach profilaktycznych –np. Kampanii Białych Serc.

Działalność Zespołów Wychowawczych.

 

W formie ankiet lub wyrażania opinii na zebraniach klasowych.

 

 

 

 

 

Wychowawcy klas i pedagog diagnozują oczekiwania rodziców odnośnie pracy wychowawczej i profilaktycznej.

 

 

 

Współpraca z Radą Rodziców.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wywiadówki, tablica informacyjna, strona internetowa szkoły, gazetka szkolna.

Prelekcje specjalistów, informacje przekazywane przez wychowawców.

 

 

 

 

 

 

 

Angażowanie rodziców do uczestnictwa i współorganizowania uroczystości i wyjazdów klasowych, szkolnych.

 

 

KSZTAŁTOWANIE WIĘZI Z KRAJEM OJCZYSTYM, POSZANOWANIE DLA DZIEDZICTWA NARODOWEGO ORAZ INNYCH KULTUR I TRADYCJI

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy i sposoby realizacji

I.

Kształtowanie poczucia przynależności do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej oraz postawy patriotycznej, miłości do ojczyzny, kultywowania tradycji.

 

1. Znajomość słów i melodii hymnu narodowego.

 

2. Kulturalne zachowanie się w miejscach Pamięci Narodowej, w czasie uroczystości szkolnych, w kościele i na cmentarzu.

 

3. Dbanie o odpowiedni strój w czasie świąt szkolnych, akademii.

 

4. Kultywowanie tradycji szkolnej. Organizacja i aktywny udział w uroczystościach o charakterze rocznicowym i patriotycznym, opieka nad miejscami pamięci narodowej, pamięć o poległych w czasie II wojny światowej. Uroczyste obchody świąt narodowych i szkolnych.

Godziny wychowawcze, zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, uroczystości szkolne i klasowe, wycieczki i wyjścia.

 

 

 

 

Dokumentowanie uroczystości, zbieranie artykułów z prasy lokalnej, organizowanie akademii, wystaw.

II.

Wprowadzenie w życie kulturalne Szkoły wspólnoty lokalnej

 

1. Zdobywanie, pogłębianie wiedzy o własnej miejscowości, regionie, kraju.

2. Wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty lokalnej. Organizowanie imprez na rzecz Szkoły i środowiska.

 

Wycieczki lokalne, wystawki, gazetki, zajęcia dydaktyczne.

Organizacja imprez, uroczystości szkolnych i uczestnictwo w imprezach środowiskowych.

III.

Wspólnota Europejska a tożsamość narodowa

 

1. Poznanie istoty Wspólnoty Europejskiej. Poznanie krajów Unii Europejskiej.

 

2. Zachowanie tożsamości narodowej we wspólnocie. Wychowanie w duchu tolerancji.

 

 

Pielęgnowanie polskiej tradycji narodowej, wystawy, konkursy itp.

Zajęcia dydaktyczne.

Warsztaty i lekcje kształtujące postawę tolerancji.

 

PROPAGOWANIE POSTAW PROZDROWOTNYCH

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy i sposoby realizacji

I.

Kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.

 

1. Kształtowanie nawyku dbania o własne zdrowie. Zwracanie uwagi na utrzymanie higieny ciała. Dbanie o schludny wygląd zewnętrzny.

 

2. Wpajanie zdrowego stylu życia, odżywiania i wypoczynku. Umiejętne zagospodarowanie czasu wolnego.

 

3. Kształtowanie sprawności fizycznej, odporności. Uświadomienie roli i znaczenia sportu. Wpajanie nawyku rozwijania własnych predyspozycji w zakresie dyscyplin sportu.

 

4. Zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach ze szczególnym zwróceniem uwagi na bezpieczną drogę do i ze  szkoły.

 

Lekcje przedmiotowe i zajęcia realizujące edukację zdrowotną.

Udział w akcjach społecznych np.; Kampania Białych Serc.

Pogadanki na godzinach wychowawczych, organizacja czynnego wypoczynku w czasie wolnym, konkursy/działania dotyczące zdrowego stylu życia.

Realizacja programów promujących zdrowy styl życia np.: Warzywa i owoce w szkole, Mleko w szkole itp.

Lekcje wychowania fizycznego i zajęcia SKS. Organizowanie zajęć w terenie, wycieczek pieszych, rowerowych.

Zachęcanie uczniów do udziału w zawodach sportowych.

 

Prowadzenie zajęć wychowania komunikacyjnego. Przeprowadzenie egzaminu na kartę rowerową. Spotkania z policjantami.

II.

Szkoła zapewnia uczniom poczucie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego

 

1. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy ucznia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Zapewnienie uczniom opieki oraz pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

 

Opracowanie i realizacja harmonogramu dyżurów nauczycielskich. Zapoznanie uczniów i rodziców z zasadami bezpieczeństwa oraz regulaminami  obowiązującymi na terenie szkoły. Współpraca z powołanymi do tego instytucjami: policją, strażą pożarną, ośrodkiem zdrowia. Organizacja próbnej ewakuacji.

 

 

W pracy z uczniami uwzględnia się orzeczenia poradni psychologiczno- pedagogicznej oraz opinie PPP.

Przeprowadzanie diagnoz potrzeb uczniów.

III.

Uzależnienia, ich rozpoznanie  i zapobieganie.

 

1. Podnoszenie wiedzy ucznia na temat różnych nałogów. Wskazywanie uczniom zależności między spożywaniem alkoholu, paleniem papierosów, stosowaniem narkotyków i dopalaczy, a zdrowiem człowieka.

 

2. Kształtowanie umiejętności unikania negatywnych wpływów środowiska.

Współpraca i spotkania z policjantem, pielęgniarką, psychologiem.

 

Realizacja programów profilaktycznych, konkursów, prowadzenie zajęć przez pedagoga z klasą.

Uczenie uczniów asertywności poprzez przedstawienia profilaktyczne, pogadanki, filmy.

 

PROPAGOWANIE POSTAW EKOLOGICZNYCH

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy i sposoby realizacji

I.

Rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska.

 

1. Przybliżenie uczniom problematyki konieczności i sposobów ochrony środowiska naturalnego.

 

2. Ukazanie wpływu codziennych czynności i zachowań na stan środowiska naturalnego.

 

3. Uwrażliwienie na związek degradacji środowiska ze zdrowiem człowieka.

 

Realizacja programów ekologicznych.

Udział w akcjach np.: Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, zbiórka surowców wtórnych, porządkowanie terenu przyszkolnego.

Zajęcia dydaktyczne.

Organizowanie zajęć w terenie.  Organizacja szkolnych konkursów ekologicznych.

Pogadanki tematyczne.

Spotkania z leśniczym.

 

PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ

Lp.

Zadania szkoły

Cele

Formy i sposoby realizacji

I.

Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w szkole.

 

1. Doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole i poza nią.

 

2. Ochrona uczniów przed skutkami niepożądanych działań ludzi z zewnątrz.

3. Eliminowanie zagrożeń pożarowych.

 

4. Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpoczynku między lekcjami.

5. Ochrona mienia społecznego.

 

6. Przeciwdziałanie agresji w szkole.

 

7. Eliminowanie zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi uczniów.

Lekcje z wychowawcą, apele, pogadanki, zajęcia pozalekcyjne, zajęcia warsztatowe i profilaktyczne ze specjalistami.

 

Przeprowadzenie próbnej ewakuacji.

 

Przerwy śródlekcyjne w młodszych klasach.

Zapoznanie uczniów z regulaminami pracowni, wycieczek itp.

 

Pełnienie dyżurów nauczycieli i pracowników podczas przerw.

Monitoring wnętrza budynku szkolnego i otoczenia.

Lekcje wychowawcze, pogadanki, spotkania z pedagogiem, policjantem.

II.

Kształtowanie umiejętności samodzielnego, codziennego dbania o  bezpieczeństwo własne i innych uczniów.

 

1. Zaznajamianie z przepisami BHP, drogami ewakuacyjnymi w szkole.

 

2. Zaznajamianie i systematyczne przypominanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podróżowania, nawiązywania znajomości, wypoczynku nad wodą, itp.

 

3. Zaznajamianie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, itp.)

Pogadanki na zajęciach z wychowawcami, pedagogiem, policjantem, strażakiem.

Projekcje filmów i materiałów profilaktycznych.

Gazetki ścienne.

 

III.

 

Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych.

 

 

1. Minimalizowanie zagrożeń związanych z drogą „do” i „ze” szkoły.

 

2. Kształtowanie gotowości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

 

3. Uświadamianie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, podróżami, aktywnością w okresach wolnych od nauki oraz rozpoznawanie nietypowych sygnałów niebezpieczeństwa.

 

4. Uświadamianie uczniom i rodzicom zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnym   korzystaniem z Internetu oraz innych mediów społecznościowych.

 

Pogadanki, prezentacje multimedialne, spotkania z policjantem, ratownikiem medycznym.

 

 

 

Zajęcia z wychowawcą, pedagogiem, policjantem, przedstawienia profilaktyczne, filmy profilaktyczne.

IV.

Eliminowanie zachowań agresywnych wśród uczniów.

 

1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania i nazywania zachowań agresywnych oraz egoistycznych.

 

2. Kształtowanie umiejętności nieagresywnego, asertywnego zachowywania się w sytuacjach konfliktowych i problemowych.

 

3. Monitorowanie zjawiska agresji w szkole.

 

 

 

 

j.w.

 

 

 

Obserwacje zachowania uczniów podczas przerw, uroczystości. Ankietowanie uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników.

 

V.

Wspieranie nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych.

 

1. Doskonalenie umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka.

 

2. Propagowanie wiedzy o społecznych mechanizmach wywierania wpływu i konstruktywnych sposobach radzenia sobie z nimi.

 

3. Podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców, opiekunów.

(zażywanie substancji psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, palenie papierosów)

 

 

4. Propagowanie wiedzy podnoszącej efektywność działań profilaktycznych.

Negocjacje, mediacje, asertywna komunikacja własnych potrzeb, dyskusje, rozmowy, pogadanki.

 

 

 

 

 

 

Zachęcanie rodziców do aktywnego uczestniczenia w lokalnych i krajowych akcjach edukacyjnych.

 

 

 

 

 

Współpraca z osobami i instytucjami zajmującymi się problematyką uzależnień.

VI.

Zapobieganie niepowodzeniom dydaktycznym- wspieranie uczniów mających trudności w nauce i w przystosowaniu się w grupie.

 

1. Diagnozowanie trudności w nauce.

 

2. Dostosowywanie wymagań do możliwości indywidualnych uczniów.

3. Zorganizowanie pomocy koleżeńskiej.

 

4. Budowanie motywacji do nauki.

 

5. Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień uczniów.

 

6. Wdrażanie do aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Obserwacje, diagnozy nauczycielskie, rozmowy z rodzicami, wychowawcami.

Współpraca z Poradnią P-P.

 

 

Lekcje z wychowawcą, pedagogiem, psychologiem.

 

Konkursy z wiedzy, czytelnicze, plastyczne, zawody sportowe, zajęcia rozwijające, projekty, wycieczki, przedstawienia itp.

VII.

Pedagogizacja rodziców i nauczycieli.

 

1. Przekazywanie rodzicom wiedzy na temat przyczyn i istoty niepowodzeń dydaktycznych i problemów wychowawczych- wskazówki do pracy w domu z dzieckiem.

2. Wskazywanie instytucji pomocowych, pomoc w szukaniu kontaktu.

 

Organizowanie szkoleń dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

Konsultacje nauczycielskie dla rodziców. Spotkania z wychowawcami, porady i konsultacje z pedagogiem. Współpraca z instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

VIII.

Opieka zdrowotna i pomoc socjalna.

 

1. Organizowanie bezpłatnych obiadów w stołówce szkolnej.

 

2. Zapomogi losowe dla dzieci najbardziej potrzebujących, stypendia szkolne.

 

3. Opieka przed i po lekcjach w świetlicy szkolnej- pomoc w nauce.

 

4. Troska o higienę osobistą i zdrowie dzieci.

 

Diagnozowanie potrzeb uczniów w tym zakresie, obserwacje, rozmowy z wychowawcami, rodzicami, pracownikami GOPS.

 

 

 

 

Organizowanie przeglądów czystości.

IX.

Współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami.

 

1. Współpraca z OSP w Wyszynach Kościelnych.

2. Współpraca z PP-P w Mławie.

3. Współpraca z Komendą Policji w Mławie i Komisariatem Policji w Szydłowie.

4. Współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

5. Współpraca z GOPS w Stupsku.

6. Współpraca z Sądem Rejonowym w Mławie i zespołem kuratorskim.

7. Współpraca z Gminnym Zespołem Interdyscyplinarnym ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

8. Współpraca z parafiami na terenie gminy.

9. Współpraca z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mławie.

 

 

 

 

 

 

 

 

VII. Treści programowe

Treści wychowawczo-profilaktyczne do realizacji w klasach I-III

 

OBSZAR

ZADANIA - KLASY I-III

 

Zdrowie - edukacja zdrowotna

•     zapoznanie z podstawowymi zasadami dbałości o zdrowie własne i in­nych, kształtowanie umiejętności kreowania środowiska sprzyjającego zdrowemu stylowi życia;

•     zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej;

•     przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia    w aspekcie fizycznym  i psychicznym;

•      kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie;

•     rozwijanie umiejętności podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody        w swoim środowisku;

•     kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, rozumowania przyczynowo-skutkowego;

•     uświadomienie wpływu przyrody nieożywionej na życie ludzi, zwierząt               i roślin;

•     kształtowanie wytrwałości w działaniu i dążeniu do celu, umiejętności adekwatnego zachowania się  w sytuacjach zwycięstwa i porażki.

Relacje - kształtowanie postaw społecznych

•      kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych;

•     rozwijanie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń;

•      kształtowanie umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł;

•     kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji                    z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb,  zgodnej współpracy z innymi,       z zachowaniem obowiązujących norm i reguł kultury osobistej;

•     przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi;

•     zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia oraz członka szkolnej społeczności, rodziny i kraju;

•     rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym, umiejętności rozwiązywania konfliktów          i sporów.

Kultura - wartości, normy, wzory zachowań

 

•     kształtowanie umiejętności właściwego komunikowania się w różnych sytuacjach społecznych, dbałość  o język i kulturę wypowiadania się;

•     kształtowanie umiejętności analizy prostych sytuacji wychowawczych, odróżniania dobra od zła;

•     kształtowanie gotowości do uczestnictwa w kulturze, poszanowania tradycji      i kultury własnego narodu, a także poszanowania innych kultur i tradycji, określanie swojej przynależności kulturowej poprzez kontakt z wybranymi dziełami sztuki, zabytkami i tradycją w środowisku rodzin­nym, szkolnym          i lokalnym, uczestniczenie w życiu kulturalnym środowiska rodzinnego, szkolnego, lokalnego oraz wydarzeniach organizowanych przez najbliższą społeczność;

•     kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literac­kimi     i wytworami kultury, zapoznanie z wybranymi dziełami architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury,

     wyzwalanie potrzeby kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci;

•     kształtowanie postaw wyrażających szacunek dla ludzi, niezależnie od religii, statusu materialnego, wieku, wyglądu, poziomu rozwoju intelektu­alnego             i fizycznego oraz respektowanie ich praw, podejmowanie działań w celu zapobiegania dyskryminacji;

•     inspirowanie do podejmowania aktywności i inicjatyw oraz pracy zespo­łowej, wspomaganie działań służących kształtowaniu własnego wizerunku                     i otoczenia;

•     przygotowanie do radzenie sobie w sytuacjach codziennych wymaga­jących umiejętności praktycznych, budzenie szacunku dla pracy ludzi różnych zawodów;

•     przygotowanie do podejmowania działań mających na celu identyfikowa­nie       i rozwijanie własnych zainteresowań;

•     wstępne kształtowanie postaw wyrażających szacunek do symboli i trady­cji narodowych oraz tradycji związanych z rodziną, szkołą i społecznością lokalną;

•     kształtowanie umiejętności wyrażania własnych emocji w różnych  for­mach ekspresji;

•     kształtowanie poczucia własnej wartości dziecka, podtrzymywanie cie­kawości poznawczej, rozwijanie kreatywności i przedsiębiorczości oraz brania odpowiedzialności za swoje decyzje i działania;

•     kształtowanie świadomości odmienności osób niepełnosprawnych, innej narodowości, wyznania, tradycji kulturowej oraz ich praw.

Bezpieczeństwo - profilak­tyka zachowań ryzykownych (problemowych)

 

•     zapoznanie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa w różnych sytu­acjach życiowych, kształtowanie właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz sytuacjach nadzwyczajnych;

•     kształtowanie umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzysty­wania informacji z różnych źródeł, korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych, kształtowanie świadomości negatywnego wpływu pracy przy komputerze na zdrowie i kontakty społeczne oraz niebezpie­czeństw wynikających z anonimowości kontaktów, respektowanie ograni­czeń dotyczących korzystania  z komputera, internetu i multimediów;

•     przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi                  i urządzeń technicznych, bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych             i poruszania się po drogach;

•     przygotowanie do bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji, zapobiegania i przeciwdziałania sytuacjom problemowym;

•     kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie,            w miejscu nauki i zabawy.

 

ZAGADNIENIA DO OBOWIĄZKOWEJ REALIZACJI PRZEZ WYCHOWAWCÓW KLAS IV-VIII 

     Każdy wychowawca zobowiązany jest na pierwszych zajęciach z klasą przypomnieć zasady właściwego zachowania się uczniów w szkole i po lekcjach.

Pozostałe tematy:

KLASA IV:

1. Prawa i obowiązki ucznia .

2. Współpracujemy w grupie (Zasady funkcjonowania zespołu, normy społeczne).

3. Jak właściwie korzystać z mediów, zjawisko cyberprzemocy.

4. Nałogi, nawyki-Nie! Zdrowy styl życia-Tak!- wskazywanie przyczyn i skutków nałogów.

KLASAV:

1. Zachowania pozytywne i negatywne w szkole i poza nią.

2. Asertywności można się nauczyć- jak mówić Nie?

3. Dbamy o higienę swojego ciała i umysłu.                                                                                  4. Jak uniknąć zagrożeń związanych z uzależnieniami?

KLASA VI:

1. Kultura języka , stroju i zachowania.                                                                                                     2. Kochaj bliźniego jak siebie samego, czyli rzecz o zapobieganiu przemocy i agresji.

3. Internetowi przyjaciele- moje bezpieczeństwo w sieci.

4. Konsekwencje zażywania nikotyny, alkoholu i środków psychoaktywnych.

KLASA VII:

1. Jak pogodzić naukę z odpoczynkiem ?                                                                                                    2. Jak panować nad sobą? (przyczyny stresu, sposoby radzenia sobie z emocjami)

3. Jak właściwie korzystać z mediów? – zjawisko cyberprzemocy.

4. Preferujemy zdrowy styl życia bez nałogów.

KLASA VIII:

1. Sposoby dbania o zdrowie psychiczne.

2. Pomagam innym bezinteresownie - o wolontariacie.

3. Konsekwencje zażywania i rozprowadzania środków psychoaktywnych.

4. Moja przyszłość - moja rodzina.

 

 Treści wychowawczo – profilaktyczne

do realizacji podczas godzin do dyspozycji wychowawcy

OBSZAR: Zdrowie  edukacja zdrowotna

Klasa IV

 

Klasa V

 

Klasa VI

 

Klasa VII

 

Klasa VIII

 

Nabycie podstawowej wiedzy                    na temat stresu.

 

Zachęcanie uczniów do pracy nad własną motywacją oraz analizą czynników, które ich demotywują.

 

Kształtowanie umiejętno­ści rozpoznawania wła­snych cech osobowości.

 

Kształtowanie postawy proaktywnej,                       w której uczeń przejmuje inicjaty­wę,     ale też odpowiedzial­ność          za swoje działania, decyzje.

 

Kształtowanie postawy uczniów nastawionej na rozwiązania - charak­teryzującej się samoświa­domością, wyobraźnią, kreatywnością.

Inspirowanie młodzieży               do myślenia             o własnej motywacji                do działania.

 

Kształtowanie umiejęt­ności podejmowania                i realizacji zachowań prozdrowotnych

Kształtowanie konstruktywnego obrazu własnej osoby, np. świadomości mocnych              i słabych stron

Kształtowanie umiejętno­ści świadomego wyzna­czania sobie konkretnych celów.

 

Kształtowanie umiejęt­ności wyznaczania sobie celów krótko-

i długoter­minowych.

 

Nabywanie umiejętności gromadzenia        i porządko­wania wiedzy o sobie.

 

Prezentowanie sposobów pokonywania własnych słabości oraz akceptowa­nia ograniczeń                      i niedo­skonałości.

 

Rozwijanie właściwej po­stawy wobec zdrowia i ży­cia jako najważniej-szych wartości. Doskonalenie       i wzmacnianie zdrowia fizycznego.

Rozwijanie umiejętności hierarchizacji zadań.

 

 

Rozwijanie umiejętności ustalania priorytetów, uwzględniając kryteria ważności   i pilności.

 

Kształtowanie postaw otwartych             na poszukiwa­nie pomocy oraz porady, kiedy zaczynają się trud­ności             i kiedy wybór jest ważny          i trudny.

 

 

Podnoszenie poczucia własnej wartości poprzez określanie osobistego potencjału.

 

 

Rozwijanie umiejętności oceny własnych możli­wości.

 

Kształtowanie postaw pro-zdrowotnych poprzez promowanie aktywnego          i zdrowego stylu życia.

 

 

 

Kształtowanie świado­mości własnego ciała         z uwzględnieniem zmian fizycznych          i psychicznych        w okresie dojrzewania.

Kształtowanie świadomo­ści dotyczącej wyko­rzystania ruchu              w życiu człowieka jako skutecz­nego sposobu dbania              o zdrowie psychiczne.

 

 

 

OBSZAR: Relacje - kształtowanie postaw społecznych

Klasa IV

 

Klasa V

 

Klasa VI

 

Klasa VII

 

Klasa VIII

 

Kształtowanie umiejętno­ści właściwej komunika­cji, stanowiącej podstawę współdziałania

 

 

Rozwijanie umiejętności rozumienia innych, która sprzyja efektywnej współ­pracy.

 

 

Kształtowanie umiejętno­ści współpracy             w dążeniu do osiągnięcia celu.

 

 

Kształtowanie umiejęt­ności wchodzenia                   w inte­rakcje                 z ludźmi w sposób zapewniający zadowole­nie obydwu stron.

Rozwijanie umiejętno­ści poszukiwania takich rozwiązań, które stwa­rzają korzyści dla obydwu stron.

 

Kształtowanie umiejętno­ści asertywnego wyraża­nia własnych potrzeb.

 

 

 

 

Wyzwalanie chęci do działania na rzecz innych osób w celu poprawy ich sytuacji (wolontariat).

 

 

 

Uwrażliwianie na różne obszary ludzkich proble­mów i potrzeb poprzez krzewienie potrzeby udzielania pomocy

(wo­lontariat).

 

 

Kształtowanie umiejęt­ności szukania inspiracji, rozwijanie własnej kre­atywności.

 

 

 

 

Rozwijanie umiejętności dostrzegania pozytyw­nych aspektów działania zespołowego poprzez docenienie różnic zdań                           i wiedzy, doświadczeń, specjalizacji, kompe­tencji.

Rozwijanie wrażliwości               na potrzeby            i trudności innych ludzi.

 

Rozwijanie poczucia przy­należności do grupy (sa­morząd uczniowski, klub, drużyna, wspólnota).

Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych: wy­rażanie własnych opinii, przekonań                        i poglądów.

 

Rozwijanie odpowiedzial­ności za siebie   i innych (wolontariat).

Rozwijanie potrzeby cią­głego doskonalenia siebie jako jednostki, członka rodziny                     i społeczeństwa.

 

Kształtowanie postawy szacunku                    i zrozumienia wobec innych osób.

 

Kształtowanie otwartości na doświadczenia innych ludzi, ich sposobów roz­wiązywania problemów, na nową wiedzę.

Rozwijanie świadomości roli        i wartości rodziny w życiu człowieka.

 

 

 

Rozwijanie zdolności               do inicjowania     i podtrzy­mywania znaczących głębszych relacji.

 

Rozwijanie świadomości dotyczącej roli osób zna­czących   i autorytetów.

Rozwijanie samorząd­ności.

 

 

Budowanie atmosfery wzajemnego szacunku             w społeczności szkolnej.

 

 

 

 

 

 

OBSZAR: Kultura - wartości, normy i wzory zachowań

 

Klasa IV

 

Klasa V

 

Klasa VI

 

Klasa VII

 

Klasa VIII

 

Zapoznanie   

 z rolą zainteresowań         w życiu człowieka.

Rozwijanie zainteresowań        i pasji uczniów.

Rozwój zainteresowań, poszerzenie autonomii                       i samodzielności

Popularyzowanie alterna­tywnych form spędzania czasu wolnego.

Popularyzowanie wiedzy o różnicach kulturowych oraz rozwijanie umiejętności korzystania  z niej              w kontakcie                   z przedsta­wicielami innych narodo­wości.

Uwrażliwianie na kwestie moralne, np. mówienia prawdy, sprawiedliwego traktowania.

 

 

Budowanie samoświado­mości dotyczącej praw, wartości, wpływów oraz postaw.

 

Rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia                       w kontekście analizy wpływów rówieśników                   i mediów na zachowanie.

 

Rozwijanie pozytywnego stosunku                    do procesu kształcenia                        i samokształ­cenia, zaangażowania w zdobywanie wiedzy               i umiejętności.

 

Popularyzowanie wiedzy i rozwijanie świadomości na temat zasad humani­taryzmu.

 

 

 

Kształtowanie pozytyw­nego stosunku            do proce­su kształcenia.

 

 

 

Rozwijanie umiejętno­ści wyrażania własnych emocji.

 

Dokonywanie analizy postaw, wartości, norm społecznych, przekonań                        i czynników, które na nie wpływają.

 

Rozwijanie takich cech jak: pracowitość, odpowiedzialność, prawdo­mówność, rzetelność                      i wytrwałość.

 

Rozwijanie poczucia odpowiedzialności spo­łecznej poprzez podej­mowanie działań na rzecz lokalnej społeczności.

 

Kształtowanie potrzeby uczestnictwa                w kulturze.

Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się                 z uwzględnieniem sytuacji  i miejsca.

 

Rozwijanie szacunku dla kultury                                 i dorobku narodo­wego.

Umacnianie więzi            ze spo­łecznością lokalną.

 

 

 

OBSZAR: Bezpieczeństwo - profi­laktyka zachowań ryzykownych (problemowych)

 

Klasa IV

 

Klasa V

 

Klasa VI

 

Klasa VII

 

Klasa VIII

 

Redukowanie agresyw­nych zachowań poprzez uczenie sposobów rozwiązywania problemów.

 

Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy                    w sytuacji konfliktu -podstawy negocjacji            i mediacji.

 

Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytu­cji świadczących pomoc                   w trudnych sytuacjach.

 

Rozwijanie postaw opartych                   na odpowiedzialności      za dokonywane wybory                      i postępowanie.

 

Propagowanie wiedzy na temat prawnych                 i moralnych skutków posiadania, zażywania                 i rozprowadzania środ­ków psychoaktywnych.

Budowanie atmosfery otwartości                     i przyzwolenia na dyskusję.

 

 

 

Rozwijanie umiejętności identyfikowania przyczyn własnego postępowania.

 

 

 

Budowanie atmosfery wsparcia            i zrozumienia                  w sytuacji problemo­wej oraz promowanie rzetelnej wiedzy mającej na celu zredukowanie lęku.

Dostarczenie wiedzy z za­kresu prawa dotyczącego postępowania                   w spra­wach nieletnich.

 

 

Rozwijanie umiejętności wykorzystywania elemen­tów negocjacji                 i mediacji                              w sytuacji rozwiązywania konfliktów.

 

Uświadomienie zagrożeń wynikających    z korzysta­nia     z nowoczesnych tech­nologii informacyjnych.

Dokonywanie analizy wpływu nastawienia               do siebie i innych na moty­wację               do podejmowania różnorodnych zachowań.

 

Rozwijanie umiejętności radzenia sobie                    z własny­mi negatywnymi emocja­mi oraz                   z zachowaniami agresywnymi.

 

Przeciwdziałanie ryzy­kownym zachowaniom seksualnym.

 

 

 

Rozwijanie umiejętności podejmowania działań zgodnych                            ze zweryfikowa­nymi źródłami wiedzy.

 

Zwiększanie wiedzy na te­mat środków uzależnia­jących              i zagrożeń         z nimi związanych.

 

 

 

 

Rozwijanie poczucia oso­bistej odpowiedzialności zachęcanie              do angażo­wania się w prawidłowe     i zdrowe zachowania.

 

 

Kształtowanie przekonań dotyczących znaczenia posiadanych informacji, których wykorzystanie pomaga                         w redukowaniu lęku  w sytuacjach kryzy­sowych.

 

Rozwijanie umiejętności reagowania                    w sytuacjach kryzysowych, niesienia pomocy dotkniętym nimi osobom oraz minimalizo­wania      ich negatywnych skutków.

Utrwalanie umiejętności oceny konsekwencji podejmowanych działań dla siebie                    i dla innych - okre­ślanie alternatywnych rozwiązań problemu.

 

Rozwijanie umiejętności troski                 o własne bezpie­czeństwo                 w relacjach              z innymi.

Doskonalenie umiejęt­ności rozpoznawania symptomów uzależnienia            od komputera           i Internetu.

Rozwijanie świadomości dotyczącej prawa do prywatności,     w tym do ochrony danych osobo­wych oraz ograniczonego zaufania do osób pozna­nych              w sieci.

 

Rozwijanie umiejętności lepszego rozumienia sie­bie poprzez poszukiwanie                    i udzielanie odpowiedzi                        na pytania: Kim jestem? Jakie są moje cel  i zada­nia życiowe?

Rozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy w sytuacji konfliktu -podstawy negocjacji                 i mediacji.

 

Treści dotyczące obszarów wychowania i profilaktyki zawarte w podstawie programowej przedmiotów  kształcenia ogólnego w szkole podstawowej

  1. Zdrowie –edukacja zdrowotna

Przedmiot

Wymagania szczegółowe. Uczeń:

Edukacja wczesnoszkolna

-  dba o higienę oraz estetykę własną i otoczenia;

- ma świadomość znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia człowieka;

-posługuje się numerami telefonów alarmowych, formułuje komunikat wezwanie o pomoc: Policji, Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej;

-posługuje się danymi osobowymi w kontakcie ze służbami mundurowymi          i medycznymi, w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia;

-reaguje stosownym zachowaniem w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, zdrowia jego lub innej osoby;

- wymienia wartości odżywcze produktów żywnościowych, ma świadomość znaczenia odpowiedniej diety dla utrzymania zdrowia, ogranicza spożywa­nie posiłków o niskich wartościach odżywczych i niezdrowych, zachowuje umiar w spożywaniu produktów słodzonych, zna konsekwencje zjadania ich                  w nadmiarze;

-  przygotowuje posiłki służące utrzymaniu zdrowia;

- ubiera się odpowiednio do stanu pogody, poszukuje informacji na temat pogody, wykorzystując np. internet;

- ma świadomość, iż nieodpowiedzialne korzystanie z technologii   ma wpływ na utratę zdrowia człowieka;

Informatyka

- w sposób odpowiedzialny posługuje się technologią dostosowaną do jego predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych;

Biologia

-analizuje związek pomiędzy własnym postępowaniem a zachowaniem zdrowia oraz rozpoznaje sytuacje wymagające konsultacji lekarskiej;

- uzasadnia konieczność ochrony przyrody;

-opisuje i prezentuje postawę i zachowania człowieka odpowiedzialnie korzystającego z dóbr przyrody;

Wychowanie fizyczne

- opisuje, jakie znaczenie ma aktywność fizyczna dla zdrowia;

- opisuje piramidę żywienia i aktywności fizycznej;

-  opisuje zasady zdrowego odżywiania;

-  przestrzega zasad higieny osobistej i czystości odzieży;

- przyjmuje prawidłową postawę ciała w różnych sytuacjach;

- omawia sposoby postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia;

- wymienia czynniki, które wpływają pozytywnie i negatywnie na zdrowie              i samopoczucie oraz wskazuje te, na które może mieć wpływ;

-omawia sposoby redukowania nadmiernego stresu i radzenia sobie z nim                 w sposób konstruktywny;

-wymienia przyczyny i skutki otyłości oraz nieuzasadnionego odchudzania się         i używania sterydów w celu zwiększenia masy mięśni;

-wyjaśnia wymogi higieny wynikające ze zmian zachodzących w organizmie       w okresie dojrzewania;

WOS

-rozpoznaje przypadki wymagające postaw asertywnych;

-podaje przykłady trudnych społecznie sytuacji, w których należy zachować się asertywnie; uzasadnia, że można zachować dystans wobec nieaprobowanych przez siebie zachowań innych ludzi lub przeciwstawić się im; przedstawia różne formy zachowań asertywnych;

Przyroda

-kształtowanie umiejętności właściwego reagowania na niebezpieczeństwa zagrażające życiu i zdrowiu;

-doskonalenie umiejętności dbałości o własne ciało, jak i najbliższe oto­czenie;

-poznawanie siebie, swoich zdolności i rozwijanie zainteresowań sprzyja­jących motywacji do uczenia się;

Edukacja dla bezpieczeństwa

-wyjaśnia zależności między zdrowiem fizycznym, psychicznym, emocjonal­nym a społecznym; wyjaśnia wpływ stresu na zdrowie;

-wymienia zachowania, które sprzyjają zdrowiu (prozdrowotne), zagrażają zdrowiu oraz wskazuje te, które szczególnie często występują wśród nasto­latków; odróżnia czynniki środowiskowe i społeczne (korzystne i szkodli­we),       na które człowiek może mieć wpływ od takich, na które nie może mieć wpływu;

-omawia krótkoterminowe i długoterminowe konsekwencje zachowań sprzyjających (prozdrowotnych) i zagrażających zdrowiu;

-dobiera i demonstruje umiejętności komunikacji interpersonalnej istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa (odmowa, zachowania asertywne, negocjo­wanie);

-wymienia rzetelne źródła informacji o zdrowiu, chorobach, świadczeniach            i usługach zdrowotnych;

-ocenia własne zachowania związane ze zdrowiem, ustala indywidualny plan działania na rzecz własnego zdrowia;

-ustala, co sam może zrobić, aby tworzyć warunki środowiskowe i społecz­ne, które są korzystne dla zdrowia (ochrona środowiska przyrodniczego, wsparcie społeczne, komunikacja interpersonalna, współpraca osób, insty­tucji                     i organizacji na rzecz zdrowia itp.);

Technika

-przyjmuje postawy odpowiedzialności za współczesny i przyszły stan śro­dowiska;

-kształtuje umiejętności segregowania i wtórnego wykorzystania odpadów znajdujących się w najbliższym otoczeniu;

Wychowanie do życia w rodzinie

-  radzi sobie w sytuacji konfliktu, presji grupy, stresu;

 

Zagadnienia do realizacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

 

-uczy się dbałości o zdrowie - różnicowania pojęć: „człowiek zdrowy", „człowiek chory";

-uczy się przestrzegania zasad higieny - mycia rąk, mycia owoców i warzyw, korzystania z czystych naczyń itd.;

-uczy się dobierania produktów spożywczych do poszczególnych posiłków;

-poznaje i przestrzega zasad zdrowego trybu życia;

-uczy się dbałości o odpowiednią pozycję podczas pracy oraz dobre oświe­tlenie; rozumienie znaczenia snu oraz odpoczynku;

-rozumie konieczność przeprowadzania badań profilaktycznych - wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa, ginekologa itp.

-uczy się określania własnych mocnych stron i trudności;

 

2. Relacje - kształtowanie postaw społecznych

Przedmiot

Wymagania szczegółowe. Uczeń:

Edukacja wczesnoszkolna

-identyfikuje się z grupą społeczną, do której należy: rodzina, klasa w szko­le, drużyna sportowa, społeczność lokalna, naród; respektuje normy i reguły postępowania w tych grupach;

-przyjmuje konsekwencje swojego uczestnictwa w grupie i własnego w niej postępowania w odniesieniu do przyjętych norm i zasad;

-współpracuje z uczniami, wymienia się z nimi pomysłami i doświadczenia­mi, wykorzystując technologię;

-dostrzega, że każdy powinien brać odpowiedzialność za swoje wybory;

-dostrzega, że lepiej poznaje siebie, bardziej się rozwija i czerpie szczęście w relacji z innymi osobami niż w samotności;

-odkrywa, że współtworzy różne wspólnoty osób, np. rodzinę, klasę, pań­stwo;

-ma świadomość, że każdej osobie ludzkiej, także jemu, należy się sza­cunek, że szacunkiem należy obdarzać także wspólnoty osób - rodzinę, klasę, naród (ojczyznę), w tym wspólnotę religijną - a także symbole tych wspólnot;

-szanuje godność każdej osoby ludzkiej oraz swoją, wyraża swoim komuni­katem werbalnym i niewerbalnym;

-uwzględnia coraz częściej godność i dobro innych osób, podejmując decy­zję o działaniu;

-wyraża szacunek wobec osób, wspólnot osób oraz ich symboli w sytu­acjach codziennych i uroczystych, przejawiając właściwe zachowanie;

-wchodzi w relacje z innymi osobami (rówieśnikami, nauczycielami), sza­nując to, co jest wartością dla nich, i nazywając to, co jest wartością dla niego;

-naśladuje i przyjmuje jako własne zachowania dobre na podstawie doświadczeń ze świata realnego oraz przykładów płynących z tekstów literackich, filmów i innych źródeł;

-przestrzega zasad obowiązujących we wspólnocie osób, której jest człon­kiem;

Informatyka

-uczestniczy w zespołowym rozwiązaniu problemu, posługując się techno­logią taką jak: poczta elektroniczna, forum, wirtualne środowisko kształce­nia, dedykowany portal edukacyjny;

-identyfikuje i docenia korzyści płynące ze współpracy nad wspólnym roz­wiązywaniem problemów;

-bierze udział w różnych formach współpracy, jak: programowanie w pa­rach lub w zespole, realizacja projektów, uczestnictwo w zorganizowanej grupie uczących się; projektuje, tworzy i prezentuje efekty wspólnej pracy;

Wychowanie fizyczne

-uczestniczy w sportowych rozgrywkach klasowych w roli zawodnika, sto­sując zasady „czystej gry": szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry, podporządkowania się decyzjom sędziego; potrafi właściwie zacho­wać się w sytuacji zwycięstwa i porażki, podziękować za wspólną grę;

-pełni rolę organizatora, sędziego i kibica w ramach szkolnych zawodów sportowych;

-wyjaśnia zasady kulturalnego kibicowania;

-wyjaśnia, jak należy zachować się w sytuacjach związanych z aktywnością taneczną;

-omawia znaczenie dobrych relacji z innymi ludźmi, w tym z rodzicami oraz rówieśnikami tej samej i odmiennej płci;

-identyfikuje swoje mocne strony, budując poczucie własnej wartości, planuje sposoby rozwoju oraz ma świadomość słabych stron, nad którymi należy pracować;

-wykazuje kreatywność w poszukiwaniu rozwiązań sytuacji problemowych;

-wykazuje umiejętność adekwatnej samooceny swoich możliwości psycho­fizycznych;

-współpracuje w grupie szanując poglądy i wysiłki innych ludzi, wykazując asertywność i empatię;

-motywuje innych do udziału w aktywności fizycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osób o niższej sprawności fizycznej i specjalnych potrze­bach edukacyjnych (np. osoby niepełnosprawne, osoby starsze);

WOS

-współpracuje z innymi - dzieli się zadaniami i wywiązuje się z nich;

-wykazuje konieczność współdziałania w życiu społecznym i wyjaśnia istotę samorządności;

-uzasadnia, że człowiek jest istotą społeczną; rozumie znaczenie potrzeb społecznych człowieka (kontaktu, przynależności, uznania);

-przedstawia zasady komunikowania się; wyjaśnia zasady skutecznej auto­prezentacji - kształtowania swojego wizerunku;

-wymienia cechy grup społecznych; charakteryzuje grupę koleżeńską i gru­pę nastawioną na realizację określonego zadania; uzasadnia, że efektywna współpraca przynosi różne korzyści; przedstawia różne formy współpracy w grupie;

-rozpoznaje sytuacje wymagające podjęcia decyzji indywidualnej i grupo­wej; wyjaśnia i stosuje podstawowe sposoby podejmowania wspólnych decyzji;

-rozpoznaje sytuacje wymagające podjęcia decyzji indywidualnej i grupo­wej; wyjaśnia i stosuje podstawowe sposoby podejmowania wspólnych decyzji;

-przedstawia cele i przykłady działania organizacji społecznych skupiających młodych ludzi w Polsce; wyjaśnia ideę wolontariatu                 i przedstawia formy działalności wolontariuszy;

Przyroda

-zachęcanie do działania na rzecz środowiska lokalnego;

-doskonalenie umiejętności w zakresie komunikowania się, współpracy              i działania oraz pełnienia roli lidera w zespole;

Biologia

-prezentuje postawę szacunku wobec siebie i wszystkich istot żywych;

Wychowanie do życia w rodzinie

-zna i stosuje zasady savoir-vivre'u w różnych sytuacjach społecznych;

-rozumie zasady komunikacji werbalnej i niewerbalnej i jej znaczenie w re­lacjach interpersonalnych; przyjmuje odpowiedzialność                           za manifestowane reakcje, wypowiadane i pisane słowa;

-kształtuje i wyraża postawy asertywne, gdy nie może lub nie powinien cze­goś wykonać, stara się odmawiać tak, by nie ranić drugiego;

-bierze udział w życiu społecznym przez: wolontariat, stowarzyszenia, gru­py nieformalne i aktywność indywidualną; ujawnia wrażliwość na osoby potrzebujące pomocy i zna konkretne sposoby jej udzielania;

 

Zagadnienia do realizacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

 

-rozumie i nazywa relacje i więzi między członkami rodziny;

-przestrzega zasad panujących w rodzinie;

-przestrzega zasad panujących w klasie;

-przestrzega norm współżycia w grupie;

-uczy się współuczestnictwa i współpracy podczas zabawy i zajęć;

-poznaje sąsiadów, znajomych rodziny i ich role społeczne;

-poznaje i korzysta z miejsc użyteczności publicznej;

-poznaje organizacje społeczne działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami;

-przyswaja język i doskonali rozwój mowy;

-uczy się porozumiewania w formie dialogu; poznaje zasady prowadzenia rozmowy;

-uczy się komunikowania z zastosowaniem wspomagających i alterna­tywnych metod komunikacji - AAC: gesty, mimika, zdjęcia, obrazy, znaki przestrzenno-dotykowe, symbole, pismo, urządzenia i oprogramowanie wspomagające komunikację (dla uczniów niekomunikujących się werbal­nie lub ze znacznymi ograniczeniami w tym zakresie);

-bierze udział w wydarzeniach klasowych i szkolnych, także z zastosowa­niem urządzeń głosowych - prostych komunikatorów, urządzeń wysokiej technologii;

-uczy się i doskonali wyrażanie własnego zdania;

-uczy się stosowania form grzecznościowych i komplementów w życiu codziennym;

-uczy się wyjaśniania swojego zachowania i mówienia o planach;

 

3.Kultura - wartości, normy i wzory zachowań

Przedmiot

Wymagania szczegółowe. Uczeń:

Edukacja wczesnoszkolna

-ocenia swoje postępowanie i innych osób, odnosząc się do poznanych wartości, takich jak: godność, honor, sprawiedliwość, obowiązkowość, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, umiar, powściągliwość, pomoc, zadośćuczynienie, przepraszanie, uznanie, uczciwość, wdzięczność oraz inne respektowane przez środowisko szkolne;

-szanuje zwyczaje i tradycje różnych grup społecznych i narodów, przedsta­wia i porównuje zwyczaje ludzi, np. dotyczące świąt w różnych regionach Polski, a także w różnych krajach;

-określa, co jest dobre, a co jest złe, w otaczającym go świecie i w świecie poznawanych tekstów oraz podaje uzasadnienie swojego zdania;

-odróżnia szczęście od doraźnie odczuwanej przyjemności i poznaje, że do­bro jest źródłem szczęścia własnego oraz innych osób;

-odkrywa, że wspólnota osób, której jest członkiem, ustanawia swoje zasa­dy (normy) i oczekuje ich respektowania;

Język polski

-kształtuje umiejętność uczestniczenia w kulturze polskiej i europejskiej, szczególnie w jej wymiarze symbolicznym i aksjologicznym;

-rozwija zdolności dostrzegania wartości: prawdy, dobra, piękna, szacunku dla człowieka i kierowania się tymi wartościami;

-kształci postawy szacunku dla przeszłości i tradycji literackiej jako podsta­wy tożsamości narodowej;

-rozwija zainteresowania kulturą w środowisku lokalnym i potrzeby uczest­nictwa w wydarzeniach kulturalnych;

-rozwija szacunek dla wiedzy, wyrabia pasję poznawania świata i zachęca do praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości;

-rozwija umiejętność samodzielnego docierania do informacji, dokonywa­nia ich selekcji, syntezy oraz wartościowania;

-rozwija umiejętność rzetelnego korzystania ze źródeł wiedzy, w tym stosowania cudzysłowu, przypisów i odsyłaczy, oraz szacunku dla cudzej własności intelektualnej;

-kształci nawyki systematycznego uczenia się oraz porządkowania zdobytej wiedzy i jej pogłębiania;

-jest zachęcany do rozwijania swoich uzdolnień przez udział w różnych formach poszerzania wiedzy, na przykład w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i wykładach, oraz rozwijania umiejętności samodzielnej prezentacji wyników swojej pracy;

Historia

-poznaje historię i tradycje swojej okolicy i ludzi dla niej szczególnie zasłu­żonych; zna lokalne zabytki i opisuje ich dzieje;

Muzyka

-poznaje i popularyzuje przykłady muzycznej twórczości ludowej, obrzędy, zwyczaje, tradycje swojego regionu;

-zna repertuar kulturalnego człowieka, orientując się w sztandarowych utworach z dziejów historii muzyki i współczesnej kultury muzycznej oraz wartościowej muzyki popularnej;

-zna i wymienia instytucje upowszechniające kulturę muzyczną we własnym regionie, kraju i na świecie oraz ich działalność, a także śledzi wydarzenia artystyczne;

-uczestniczy w tworzeniu artystycznych projektów edukacyjnych o charak­terze interdyscyplinarnym (również z wykorzystaniem technologii informa­cyjnej);

-angażuje się w kreowanie kultury artystycznej swojej szkoły i najbliższego środowiska;

-uczestniczy realnie lub wirtualnie w różnorodnych wydarzeniach muzycz­nych;

-stosuje zasady wynikające ze świadomego korzystania i uczestniczenia w dorobku kultury muzycznej: odpowiednie zachowanie podczas koncer­tu, przedstawienia operowego itp., tolerancja dla preferencji muzycznych innych osób oraz szacunek dla twórców i wykonawców;

Plastyka

           -zna dziedzictwo kulturowe najbliższego otoczenia, wymienia zabytki i dzie­ła architektury (historycznej i współczesnej);

-zapoznaje się z twórczością artystów w obrębie „małej ojczyzny";

WOS

-uzasadnia, że konflikt w grupie może wynikać z różnych przyczyn (sprzecz­ne interesy, inne cele); przedstawia sposoby rozwiązywania konfliktów oraz analizuje ich zalety i wady;

-podaje cnoty obywatelskie (odpowiedzialność, troska o dobro wspól­ne, aktywność, przedsiębiorczość, solidarność, roztropność, tolerancja, odwaga cywilna); wykazuje, odwołując się do działań wybitnych Polaków, znaczenie ich urzeczywistnienia dla pożytku publicznego;

-wymienia mieszkające w Polsce mniejszości narodowe i etniczne, gru­pę posługującą się językiem regionalnym oraz grupy migrantów (w tym uchodźców) i lokalizuje miejsca ich zwartego zamieszkiwania; przedstawia - za Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej - prawa przysługujące etnicz­nym grupom mniejszościowym;

-uzasadnia, że można pogodzić różne tożsamości społeczno-kulturowe (regionalną, narodową/etniczną, państwową/obywatelską, europejską); rozpoznaje przejawy ksenofobii, w tym rasizmu, szowinizmu i antysemity­zmu, oraz uzasadnia potrzebę przeciwstawiania się tym zjawiskom;

-planuje dalszą edukację, uwzględniając własne zainteresowania, zdolności i umiejętności oraz rady innych osób i sytuację na rynku pracy;

Przyroda

-kształtuje postawy związane z tożsamością kulturową regionu;

Geografia

-łączy racjonalność naukową z refleksją nad pięknem i harmonią świata przyrody oraz dziedzictwem kulturowym ludzkości;

-przyjmuje postawy szacunku do środowiska przyrodniczego i kulturowego oraz rozumienie potrzeby racjonalnego w nim gospodarowania;

-rozwija w sobie poczucie tożsamości oraz wykazywanie postawy patrio­tycznej, wspólnotowej i obywatelskiej;

-ma poczucie dumy z piękna ojczystej przyrody i dorobku narodu (różnych obiektów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego własnego regionu i Polski, krajobrazów Polski, walorów przyrodniczych, kulturowych, tury­stycznych oraz sukcesów polskich przedsiębiorstw na arenie międzynaro­dowej);

-kształtuje pozytywne - emocjonalne i duchowe - więzi z najbliższym oto­czeniem, krajem ojczystym, a także z całą planetą Ziemią;

-rozwija postawy współodpowiedzialności za stan środowiska geograficzne­go, kształtowanie ładu przestrzennego oraz przyszłego rozwoju społeczno--kulturowego i gospodarczego „małej ojczyzny", własnego regionu i Polski;

-przełamuje stereotypy i kształtuje postawy szacunku, zrozumienia, akceptacji i poszanowania innych kultur przy jednoczesnym zachowaniu poczucia wartości dziedzictwa kulturowego własnego narodu i własnej tożsamości;

Informatyka

-opisuje kwestie etyczne związane z wykorzystaniem komputerów i sieci komputerowych, takie jak: bezpieczeństwo, cyfrowa tożsamość, prywat­ność, własność intelektualna, równy dostęp do informacji i dzielenie się informacją;

-postępuje etycznie w pracy z informacjami;

Wychowanie do życia w rodzinie

-   jest odpowiedzialny za własny rozwój i samowychowanie;

 

Zagadnienia do realizacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

 

- bierze udział w świętach i tradycjach rodzinnych;

-przestrzega kultury życia codziennego;

-uczy się korzystania z ośrodków i instytucji kultury;

-uczy się właściwego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach (teatr, kino, muzeum, wystawy, koncerty itp.);

Kształcenie specjalne

-uczy się udziału w różnych formach twórczości (formy parateatralne, mu­zykowanie, zajęcia plastyczne, imprezy itp.);

-rozumie przynależność do kraju, regionu, narodu;

-poznaje region, tradycje, obyczaje;

-bierze udział w lokalnych świętach i uroczystościach;

 

 

4. Bezpieczeństwo - profilaktyka zachowań ryzykownych (problemowych)

 

Przedmiot

Wymagania szczegółowe. Uczeń:

Edukacja wczesnoszkolna

-wyjaśnia, iż wszyscy ludzie posiadają prawa i obowiązki, wymienia własne prawa i obowiązki, przestrzega ich i stosuje je w codziennym życiu;

-rozróżnia podstawowe znaki drogowe, stosuje przepisy bezpieczeństwa

w ruchu drogowym i miejscach publicznych; przestrzega zasad zachowania się środkach publicznego transportu zbiorowego;

-stosuje się do zasad bezpieczeństwa w szkole, odnajduje drogę ewakuacyj­ną, rozpoznaje znaki i symbole informujące o różnych rodzajach niebezpie­czeństw oraz zachowuje się zgodnie z informacją w nich zawartą; stosuje zasady bezpiecznej zabawy w różnych warunkach i porach roku;

-ma świadomość istnienia zagrożeń ze środowiska naturalnego, np. nagła zmiana pogody, huragan, ulewne deszcze, burza, susza oraz ich następ­stwa: powódź, pożar, piorun; określa odpowiednie sposoby zachowania się człowieka w takich sytuacjach;

-stosuje zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzeń cyfrowych, rozumie i respektuje ograniczenia związane z czasem pracy z takimi urzą­dzeniami, oraz stosuje zasady netykiety;

-rozróżnia pożądane i niepożądane zachowania innych osób (również uczniów) korzystających z technologii, zwłaszcza w sieci Internet;

Informatyka

-rozróżnia pozytywne i negatywne zachowania innych osób (również uczniów) korzystających z technologii, w tym zwłaszcza w sieci Internet;

-przestrzega ogólnie przyjęte zasady związane z bezpieczeństwem w Inter­necie;

posługuje się technologią zgodnie z przyjętymi zasadami i prawem; prze­strzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;

-uznaje i respektuje prawo do prywatności danych i informacji oraz prawo do własności intelektualnej;

-wymienia zagrożenia związane z powszechnym dostępem do technologii oraz do informacji i opisuje metody wystrzegania się ich;

-stosuje profilaktykę antywirusową i potrafi zabezpieczyć przed zagroże­niem komputer wraz z zawartymi w nim informacjami;

-ocenia krytycznie informacje i ich źródła, w szczególności w sieci,

pod względem rzetelności i wiarygodności w odniesieniu do rzeczywistych sytuacji, docenia znaczenie otwartych zasobów w sieci i korzysta z nich;

Biologia

-przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas pobytu na łonie natury;

- potrafi bezpiecznie przeprowadzać doświadczenia;

- omawia konsekwencje  zanieczyszczeń środowiska;

Wychowanie fizyczne

-omawia zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą i w górach w róż­nych porach roku;

-omawia konsekwencje zdrowotne stosowania używek w odniesieniu do podejmowania aktywności fizycznej;

-wymienia zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu sportowego;

-wymienia najczęstsze przyczyny oraz okoliczności wypadków i urazów w czasie zajęć ruchowych, omawia sposoby zapobiegania im;

-wskazuje zagrożenia związane z uprawianiem niektórych dyscyplin sportu;

WOS

-rozpoznaje zachowania związane z przemocą fizyczną i psychiczną, w tym werbalną, wobec siebie i innych; wymienia osoby i instytucje, które należy powiadomić w takich sytuacjach;

-przedstawia korzyści i zagrożenia wynikające z korzystania z zasobów Internetu; rozpoznaje przemoc w cyberprzestrzeni i wyjaśnia, jak należy na nią reagować;

-wyjaśnia, na jakich zasadach nieletni odpowiadają za popełnienie wykro­czeń i przestępstw;

-przedstawia uprawnienia policjantów i funkcjonariuszy innych służb po­rządkowych oraz swoje prawa w kontakcie z tymi służbami;

Edukacja dla bezpieczeństwa

-wymienia przykłady nadzwyczajnych zagrożeń (pochodzenia naturalnego i wywołane przez człowieka);

-wymienia zasady ostrzegania ludności o zagrożeniach; rozróżnia poszcze­gólne sygnały alarmowe i środki alarmowe; omawia zasady właściwego zachowania się w razie uruchomienia sygnałów alarmowych;

Technika

-przewiduje zagrożenia płynące z niewłaściwego użytkowania sprzętu technicznego;

-analizuje sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu podczas pracy z narzędziami i urządzeniami (procedura postępowania podczas wypadku przy pracy; umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej w typowych sytuacjach zagrożenia);

Wychowanie do życia w rodzinie

-świadomie i odpowiedzialnie korzysta ze środków społecznego przekazu, w tym z Internetu, dokonując wyboru określonych treści i limitując czas im poświęcany;

Zagadnienia do realizacji dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym

 

- uczy się dostrzegania czynników i sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu (w tym także zagrożeń ze strony innych osób, używania alkoholu, środków odurzających);

-uczy się i doskonali umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych (dotyczących siebie i innych);

-poznaje odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ludzi (Straż Pożarna, Policja, Wojsko Polskie, Straż Miejska, pracownicy ochrony);

-poznaje i korzysta z ważnych numerów alarmowych;

-uczy się zachowania bliskości i dystansu w relacjach z innymi ludźmi;

-uczy się prawidłowego zachowywania się w środkach komunikacji;

-poznaje nietypowe i nagłe sytuacje, które mogą się zdarzyć w domu, szko­le, na ulicy, w innych miejscach;

-uczy się przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się różnymi urządzeniami w domu i w szkole;

-uczy się rozpoznawania i rozumienia znaków drogowych, symboli, ozna­czeń w różnych miejscach itp.

 

HARMONOGRAM IMPREZ I UROCZYSTOŚCI SZKOLNYCH

w Szkole Podstawowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Wyszynach Kościelnych w roku szkolnym 2017/2018

Lp.

Rodzaj imprezy, uroczystości

Odpowiedzialni

Forma realizacji

Termin

 

1.

 

 

 

2.

 

 

3.

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

11.

 

 

12.

 

13.

 

 

 

14.

 

 

15.

 

 

 

 

 

 

16.

 

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

19.

 

 

 

 

20.

 

 

22.

 

 

 

 

 

 

23.

 

 

 

24.

 

 

 

25.

 

 

 

 

24.

 

 

 

25.

 

 

 

26.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

 

Rocznica agresji ZSRR na Polskę

 

"Sprzątanie Świata"

 Święto pieczonego ziemniaka

 

 

 

Wizytacja Biskupa w parafii

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

 

 

"Białe Serca" - akcja przeciw uzależnieniom

 

 

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

 

 

 

 

Andrzejki,

Święto Dyni,

 

 

 

Narodowe Święto Niepodległości

 

 

 

 

Pasowanie na Przedszkolaka

Dzień Pluszowego Misia

 

Rozpoczęcie akcji dokarmiania ptaków

 

Mikołajki

 

Wigilia szkolna, jasełka

 

 

Choinka szkolna

 

 

Dzień Babci, Dzień Dziadka

 

 

 

 

 

Dzień otwarty szkoły

 

 

 

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Pierwszy Dzień Wiosny

 

IV Gminny Konkurs Recytatorski

"Poeci dla dzieci" 

 

 

Dzień Ziemi

 

 

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Patrona

 

 

 

 

Dzień Matki, Dzień Ojca

 

 

Dzień Dziecka

 

 

 

"Cała Polska czyta dzieciom"

 

 

 

"Cała Polska biega"

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

 

p. Anna Sowa - Matalińska

 

 

p. Andrzej Kuciński

 

 

p. Sergiusz Skrobiński,

p. Renata Muzal

 

 

 

p. Anna Dębek

p. Emilia Miłoszewska

 

p. Anna Wiśniewska

p. Beata Sotowicz

Samorząd Szkolny

 

 

p. Dominika Nagalska

p. Beata Sotowicz

p. Joanna Miłosz - Paturalska

 

p. Barbara Gołdyś

 

 

 

 

 

p. Anna Wiśniewska

Samorząd Szkolny

 

 

 

p. Małgorzata Rutkowska,

wychowawcy klasy I i II, p. Emilia Miłoszewska

 

p. Sylwia Zaborowska

p. Katarzyna Stryjewska

 

p. Sergiusz Skrobiński

 

Wychowawcy klas

 

p. Anna Dębek ,

p. Justyna Józefowicz

 

Dyrektor Szkoły

Rada Rodziców

 

p. Sylwia Zaborowska

p. Katarzyna Stryjewska

p. Justyna Józefowicz

 

p. Dominika Nagalska

p. Aleksandra Koniecka

 

p. Andrzej Kuciński

 

 

 

wycieczki klasowe

 

 

p. Anna Sowa - Matalińska

p. Aneta Boniakowska

 

p. Marta Tkaczuk

p. Marta Kłos

 

p. Anna Sowa - Matalińska

wychowawcy klas IV - VII

p. Emilia Miłoszewska

 

p. Justyna Józefowicz

 

 

Rada Rodziców,

 

 

 

p. Anna Wiśniewska

p. Katarzyna Żerańska

 

 

p. Sergiusz Skrobiński,

p. Renata Muzal

 

p. Małgorzata Rutkowska

p. Barbara Gołdyś

 

p. Beata Sotowicz

 

akademia szkolna

 

 

 

lekcja otwarta

 

 

akcja ogólnoszkolna

zabawy w plenerze, ognisko integracyjne

 

uroczystość szkolna

 

 

uroczystość szkolna

 

 

 

akcja ogólnoszkolna

 

 

 

 

uroczystość dla uczniów młodszych

 (przedszkole,"0", I - III)

 

impreza ogólnoszkolna

 

 

 

uroczystość gminna

 

 

 

 

uroczystość przedszkolna

 

 

 

zajęcia plenerowe

 

 

spotkania klasowe

 

uroczystość szkolna

 

 

zabawa karnawałowa

 

uroczystość przedszkolna

 

 

 

 

 

prezentacja dorobku uczniów i szkoły

 

 

lekcja otwarta

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 konkurs dla uczestników z terenu gminy

 

 

lekcja otwarta

 

 

uroczystość gminna

 

 

 

 

 

 prezentacje uczniów wszystkich klas

 

zabawy integrujące całą społeczność

 

akcja ogólnoszkolna,

konkurs czytelniczy

 

impreza sportowa

 

 

 

akademia szkolna

 

 

 

akademia szkolna

 

4 wrzesień 2017r.

 

 

 

18 wrzesień 2017r.

 

29 wrzesień 2017r.

 

 

 

 

październik 2017r.

 

 

12 październik  2017r.

 

 

 

październik 2017

 

 

 

 

 

25 październik 2017r.

 

 

 

 

30 październik 2017r.

 

10 lub13 listopad 2017r.

 

 

 

 

24 listopad 2017r.

 

 

 

listopad/grudzień

 

 

6 grudzień 2017r.

 

22 grudzień 2017r.

 

 

 13 styczeń 2018r.

 

29 styczeń 2018r.

 

 

 

 

 

 

luty 2018r.

 

 

 

 

1 marzec 2018r.

 

 

 

21 marzec 2018r.

 

 

10 kwiecień 2018r.

 

 

 

20 lub 23 kwiecień 2018r. 

 

8 maj 2018r.

 

 

 

 

 

 

30 maj 2018r.

 

 

 

1 czerwiec 2018r.

 

 

 

4 czerwiec 2018r.

 

 

 

 

czerwiec 2018r.

 

 

 

22 czerwiec 2018r.

 

 

3 wrzesień 2018r.

 

 

VIII. Sposoby ewaluacji

            W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest

jego ewaluacja. Należy więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki.

Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, ankietowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu (jeżeli wystąpi taka potrzeba). Podstawę do podejmowania działalności wychowawczo - profilaktycznej stanowi diagnoza. Ewaluację wyników należy przeprowadzić pod koniec każdego roku szkolnego i opracować wnioski do pracy na następny rok szkolny.

Narzędzia ewaluacji:

1.Sprawozdania wychowawców klas z realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego;

2.Ankiety skierowane do uczniów (dotyczące np. bezpieczeństwa, postaw, zagrożeń, zainteresowań, potrzeb)  

3.Ankiety skierowane do rodziców (dotyczące np.: osiągnięć dydaktyczno- wychowawczych dziecka, bezpieczeństwa, zagrożeń);

4.Ankieta skierowana do nauczycieli, której celem będzie uzyskanie informacji na temat realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i ewentualnej jego modyfikacji;

5.Analiza trudności wychowawczych, problemów szkolno-środowiskowych                                    i profilaktycznych przeprowadzona przez wychowawców klas i pedagoga szkolnego, na podstawie danych zebranych od nauczycieli, rodziców i uczniów.

6.Analiza dokumentów;

7.Obserwacje;

8.Wywiady z uczniami, rodzicami i nauczycielami;

 

            IX. Ustalenia końcowe

 

Za realizację Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły odpowiedzialni są wszyscy pracownicy szkoły.

Dyrektor Szkoły czuwa nad prawidłowością jego realizacji.

Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im.rtm Witolda Pileckiego        w Wyszynach Kościelnych na lata 2017-2020 jest otwarty, może być modyfikowany                      w trakcie realizacji. Program ten podlega monitorowaniu i ewaluacji.

 

 

Załączniki do programu:

1. Analiza ankiet dla rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych diagnozujących sytuację wychowawczo - profilaktyczną szkoły.

2. Procedury reagowania w sytuacjach kryzysowych w szkole.

 

Program Wychowawczo- Profilaktyczny Szkoły Podstawowej im. rtm Witolda Pileckiego                       w Wyszynach Kościelnych na lata 2017-2020

 

- przedstawiony rodzicom uczniów w dniu 28 września 2017 roku;

- przedstawiony uczniom w dniu 29 września 2017 roku;

- pozytywnie zaopiniowany i przyjęty do realizacji uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu      10 października 2017 roku.

- zaopiniowany i przyjęty przez Radę Rodziców  w dniu 16 października 2017 roku.

 

 

Podpis Przewodniczącej Rady Rodziców                                                  Dyrektor Szkoły:

..................................................................                                        ............................................

Podpis opiekuna Samorządu Uczniowskiego

.........................................................................

Podpis przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego

...................................................................................

                                                                                                                                                                     

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. rtm. W. Pileckiego w Wyszynach Kościelnych
    06-561 Wyszyny Kościelne
    ul. Szkolna 22
  • (+48) 23 653-12-14

Galeria zdjęć